13 Ağustos 2014 Çarşamba

FAYDALARINI BİLSENİZ ÇÖPE ATMAKTAN VAZGEÇERSİNİZ!

FAYDALARINI BİLSENİZ ÇÖPE ATMAKTAN VAZGEÇERSİNİZ! CİLT KANSERİNİ ÖNLÜYOR, KALBİ RAHATLATIYOR, SİNİRLERİ YATIŞTIRIYOR
Genelde limon kabuğu, pasta ve kek yaparken aroma katması için kullanılır. Limon kabuğunu, pasta ve kek dışında kullanmayarak onun tüm yararlarını çöpe atıyoruz. Aslında limon kabuğunun o kadar çok faydası var ki, bu faydaları bilseniz kabukları çöpe atmaktan vazgeçersiniz.
Limon kabuğunun faydaları
Cilt kanseri riskini önler: Yapılan bir araştırmada, limon kabuklarında bulunan “D-Limonene” adlı maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlenmiştir. Limon kabuğundaki Bu madde tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşüren bir bileşendir.
Amerika’da yılda 200.000’den fazla insan cilt kanserine yakalanıyor. Bu sorun son yıllarda ülkemizde de çok artış göstermeye başladı. Cilt kanseri, güneşin parladığı her yerde kendini gösterebilir. Yüzünüzde, kulaklarınızda, ellerinizde ve dudaklarınızda oluşabilir. Limon kabuğundaki “D-Limonene” sayesinde bu riski düşürmek sizin elinizde.
Kalbi rahatlatır: Limon kabuğu aynı zamanda sinir sisteminize olumlu etki yapar, bakterileri öldürür ve kalbi rahatlatır. Yapılan bir çalışmada, kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü ortaya konmuştur. Limon kabuklarının bu özelliği içeriğinde bulunan polifenollerden kaynaklanmaktadır.
Karaciğere yararlıdır: Özellikle alkol alanlar için olmazsa olmazlardandır. Karaciğer ve safra kesesine yararlıdır, mide asiditesini giderir ve balgam söktürücü etkisi vardır.

Sinirleri yatıştırır: Kalp hastalıkları ve kanseri önlemede etkilidir. Özellikle cilt kanserine karşı bir kalkan oluşturur. Cildi güzelleştirici ve sinirleri yatıştırma özelliğine de sahiptir.

Nasıl tüketmeli?

Limon kabuklarını yemeklere az miktarda katabilirsiniz. Kabukları çayınıza ilave ederek çayı lezzetlendirebilirsiniz. Makarnasosuna limon kabuğu rendesi eklemek iyi bir alternatif olabilir. Rendelediğiniz limon kabuklarını salatanıza, yaptığınız keklere ve kurabiyelere de ekleyebilirsiniz.

4 yorum:

Handan dedi ki...

Limonu buzluğa atıp, sonra sıcak suya rendeleyerek harika limon çayı oluyor. O kadar kolay rendeleniyor ki kabuğuyla birlikte.

nrhnmrl dedi ki...

Vallahi Nalan abla bulunca atmamak lazım zira bu hafta sonu limonun kilosu 9 tl idi şok oldum.Vara yoğa harcamamak lazım. Sevgiler.

gizli yetenek dedi ki...

Bilgiler için teşekkürler

adadenizi dedi ki...

Limonun kabuğu güzelse ben direk yerim. Sıktıktan sonra pek bekletmem. Eğer çok limon kullanmışsan dolaba koyar çayla demlerim....Narenciye kabuğu manyağıyımdır...