4 Eylül 2008 Perşembe

Yaşasın yalnız değilim

"yine poşetler ve plastikler üzerine " yazımagelen yorumlar beni umutlandırdı.5 -6 kişi de olsak çoğuluz demektir.Çokuz ve daha da çoğalabiliriz.
Aşağıda yalnızca yazılarını kopyalayabildiğim maili bana Ayferciğim yollamış.Orijinali resimleriyle ve istifi ile daha çarpıcı ama aktaramadım (İsterseniz bildirin size yollayabilirim )Amerikan Doğayı Koruma kuruluşlarının araştırmalarına göre dünyada plastik torba kullanım adedi yılda yaklaşık 500 milyon ile 1 trilyon adet arası değişmektedir. National Geographic News September 2, 2003
!
Bu torbaların geri dönüştürülen miktarı ancak %1dir. Bir torbanın geri kazanımı, yenisini üretmekten kat kat pahalıdır.

Geri dönüşüm projelerince 1 ton plastik torbanın işlenme ve dönüşümü 4,000 $’a mal olurken, bunların bilahare yeni olarak marketlere satışı sadece 32 $ dır.

bunca torba nereye gidiyor??

…1975 teki bir araştırmaya göre, okyanuslarda dolaşan gemiler yılda yaklaşık 3.700.000kg. plastik torbayı denizlere boşaltırlar...

Dünya yüzeyi henüz bir plastik çöplüğüne dönmemişse, bunun nedeni denizlerin dibinin çöplük olarak kullanılmasıdır.

Doğaya bırakılan torbaları rüzgar uçurarak.. En ücra noktalara kadar ulaştırır. Izgaralardan sızarak kanalizasyon yolu ile...…deniz, göl ve nehirlere varır.......

Bunun içindir ki,Kuzey kutbunda Spitzbergen yakınlarından, güneyde Falkland adalarına kadar geniş bir çevrede, denizde yüzeyinde sık sık plastik torbalara rastlanır.

Plastik torbalar, Amerikan sahillerinden toplanan atıkların %10’unu teşkil etmektedir.
Işık, plastik torbalarda kimyasal çözümlemelere neden olur. Zaman içinde daha küçük ancak daha zehirli petro-polimerlere bölünürler... Ve... bunlar da topraklarımızı ve sularımızı zehirler.

Sonuçta, bu mikroskopik partiküller besin zincirine girer.

İşte o zaman doğal hayatın geleceği enikonu tehlikededir.

Balina, yunus, fok, deniz kaplumbağalarından başlayarak yaklaşık 200 farklı deniz canlısı, plastik torbalar nedeni ile hayatını kaybeder.

Kuşlar boğulur, Besin sanarak yuttukları plastiği hazmedemeyen kaplumbağalar ölür.


Öyleyse… Çözüm????????

Bez torba kullanmakla, haftada 6 plastik torbayı kullanımdan çıkartmış oluruz. Bu da ayda 24 torba, Yılda 288 torba, Ortalama bir yaşam süresince de, 22,176 torba eder.

Bangladesh plastik torba kullanımını yasaklamıştır

Çin, kullanımını paralı yapmıştır.

Irlanda, Avrupa’da bir ilk olarak, 2002’de plastik torbaları vergilendirdi. Bugüne kadar plastik torba kullanımında %90 azalma kaydedildi.

2005’te Rwanda plastik torba kullanımını yasakladı.

Israil, Kanada, Batı Hindistan, Botswana, Kenya, Tanzania, Güney Afrika, Taiwan, ve Singapur’da ise, yasaklandı ya da yasaklanma yolunda adımlar atıldı.

Plastik alışveriş torbaları, petrol türevi bir termoplastik olan polietilen mamulüdür.

Dolayısile plastik torba kullanımındaki azalma, bir ülkenin dışa olan bağımlılığında da bir azalma demektir

Çin, sadece torbaları paralı yapmakla, her yıl 37 milyon fıçı petrol tasarruf edecek.

Demek ki...bir şeyler yapmak mümkün!!!

11 yorum:

nalan dedi ki...

Aktardığım yazıda tesbit,önlem ve sonuç var.
yapılması gereken,dikkat çekebilmek ve yasal düzenlemeleri yaptırabilmek.
Bu konuda benim pek fikrim ve eforum yok.Ben sadece kendi tüketimimi kısıtlayarak ve bildiklerimi paylaşarak çabalarım.
Ama başı çeken olursa hemen arkasında yer almaya hazırım

zerrin dedi ki...

merhaba nalan abla..
burada(toronto) cogu markette poset parali hic degilse bu sebeple yanimizda buyuk bez cantalar tasiyoruz..cevrecilikten degilsede iktisattan

nalan dedi ki...

zerrinciğim senin de dediğin gibi çevrecilikten olmasa bile iktisattan tabii,halk ekmekte poşet 10 kuruş.Kuyruktakilerin yüzde 90 ı elinde kendi poşetiyle geliyor.
ben de artık incecik kumaştan torbalar dikip koydum çantalarıma.hatırlayabilsem file öreceğim ,öğretmen okulunda örmüştük.
kocama sordum o da unutmuş.balıkağı örmüştü oysa.
makrome düğümü kalın oluyor.

3prenses dedi ki...

elimden geldiğince poşet kullanmıyorum bende,ama marketlerde falan kullanıyoruz hep.ekmek bizim burda çoğunlukla kağıda sarılıp verilir fırınlarda.bende hep kağıt veren fırından alırım ekmeği.

Adsız dedi ki...

:) Nalan ablacığım; bloğuma yaptığın zarif ziyaret ve yazılarım hakkındaki beni çok mutlu eden güzel yorumun için çok teşekkür ederim.Poşetler benim canımı gerçekten çok sıkıyor.Umarım bu girişimin bilinçlendirme açısından çok olumlu sonuçlar verir.Ben de çevre konusunda nacizane, atık yağları geri dönüşüm olarak kullanılması için biriktiriyorum.Site yönetimiyle de bloklara duyuru asmaları için konuşacağım.
Bu arada benim için çok önemli ortak bir noktamız var -ki beni çok sevindiren- ben de Hasanoğlan ATATÜRK Öğretmen Lisesi '84 mezunuyum.Üstelik yakın bile oturuyor olabiliriz.
Eş, ailen ve şanslı toruna en içten sevgi ve bir daha sevgilerimle..
Gülen Tezer üstün.
www.gulentezer.blogspot.com

Adsız dedi ki...

İçin rahat olsun, yalnız değilsin. Ancak tam bizim tarafımızda olması gereken başka bazı kişiler yanlış yerlerde, bu sebeple plastik hayatlara mecburuz. Çevrecinin daniskası olmakla övünüyorlar, ama AB dahil herkes durumun farkında.
Ya onları bizim tarafımıza çekmeli ya da bizim tarafımızdakilerle değiştirmeli.

nalan dedi ki...

"ferhad sitene gittim ama yorumu kaydedemedim buraya alyorum"

merhaba ,yazıma bıraktığınız yorum için teşekkürler. demeğe geldim ,Muratlı neresi hiç duymamıştım .

çevrecinin daniskası oldukları doğru,çevreleri bir geniş ki sorma .ist.evine geldiği zaman koruma kalabalığından kızımın evine gitmek için üç sokak öteden dolaşıyoruz

Adsız dedi ki...

Merhaba. Yorumun için teşekkürler. Yorum kaydedilmiş fakat normalde hemen yayınlanması gerekirken, denetlenmek üzere kaydedilmiş, onayladım şu an.
Çevresi konusunda haklısın, o çevresi olmasa zaten seçimlerden birincilikle çıkamaz.

Unknown dedi ki...

Plastik yerine kullanaılabileceğiniz bez torba çözümleri için siteme bakabilirsiniz.
www.gojeko.com Sevgiler, Gokce Yedidal

Hediye Motoru dedi ki...

Nalan Hanim, keyifli blogunuzda Hediye Motoru'na yer vermek istemenize cok memnun oldum. Elbette blog'unuzda sitemden bahsedebilirsiniz.
Uzulerek yorumunuz'u aktif baglanti icerdigi icin yayinlayamadigimi belirtmek isterim.
Saygilar,

Hediye Motoru

ÖVGÜ İNAL dedi ki...

Fileleri renkli file markası ile edinebilirsiniz.www.renklifile.com
Sevgiler
Övgü İnal/Renkli File