14 Temmuz 2008 Pazartesi


Öz bakımını çok sık yapamayan biriyim ben.Gün olur depresifliğim tavan yapar ;saçımı bile taramak içimden gelmez.Hiç bir bakım setini veye bir makyaj malzemesini bitirdiğim görülmemiştir .Ama yine de bu söylediklerimin dışında kalan bir organım var ki onunla mutlaka meşgul olmam gerekir:ayaklarım
Bu yüzden hem bu bilgiyi kaydedeyim hem de sizle paylaşayım istedim.
Yazının orjinali burada

Ayak bakımı için doğal peeling


Ayak derisinde kuruma ve nasırlar ayaklarda en çok rastlanan sorunlardır . Bazı zamanlarda ayak derisi öylesine kurur ve kalınlaşır ki; sürdüğünüz yumuşatıcı kremler bile cildinize yeterince nüfuz etmez.

Böyle durumlarda cilt yüzeyindeki bu ölü ve kalın deriyi gidermek için 'ayak peelingi' gerekir. Bu peelingi evinizdeki malzemeleri kullanarak yapabilirsiniz. Peeling ayak banyosundan hemen sonra uygulandığında daha etkili olur.

Ayak için peeling formülü;

Malzemeler :

* Yarım çay bardağı yulaf ezmesi

* Çeyrek çay bardağı mısır irmiği

* Bir çorba kaşığı deniz tuzu

* Limon ve nane esans yağları (10'ar damla)

* Aldığı kadar su

Hazırlanışı: Malzemeleri bir kapta krem kıvamında karıştırın.Ayak banyosundan sonra ayaklarınıza ovarak sürün. 5-10 dakika masaj yapın ve 10 dakika bekledikten sonra yine ayaklarınızı ovarak çıkarın.Ayaklarınızı yıkayın ve nemlendirici sürün. Aromatik yağlar kullanarak yapacağınız ayak masajını bu peeling işleminin ardından uygulayın, daha etkili olduğunu farkedeceksiniz.

Dr. Elif Güveloğlu

Hiç yorum yok: