31 Aralık 2008 Çarşamba

kermes

Önceki gönderimde kermes resimlerimizi yayımlamış ve devam edeceğimi söylemiştim.
Bu yazımda size üç sanat ve kermesteki stantlarını göstermek istiyorum
Bu resimde ebru sanatını icra eden Gülten Çuhadar hanım ve eserlerini görüyoruz.
Sevgili meslekdaşım ,komple bir Türk kadını olarak ;geleneksel biçimi ile kağıt üzerinde yaptığı ebruları ,kumaşlara da uygulamış.
Eşarp,fular gibi aksesuarları ebru ile bezemiş.Bununlada yetinmeyip kumaş üzerine uyguladığı ebruları Buluz,elbise,etek ,yelek gibi giysiler haline getirmiş.


Burada da daha önce de bloglarımda ve on marifette sözettiğim sevgili Şengül Akman hanımın eşi ve oğlunun yaptığı alpaka tabir edilen antika kaşık,çatallardan yapılan şsmdan,yüzük,bilezik ve kolyeleri görmektesiniz.

Bunlarda deve kemiğinden ve hâtem sanatı diye adlandırılan sanatla yapılmış süs eşyaları.
Hâtem sanatı altta örneğini gördüğünüz 1mm çapında çekilmiş sedef,pirinç çubuklar bir arayagetirilip desen oluşturularak kesilmesi ile yapılıyormuş.
Ankarada Estergon Kalesindeki dükkanlarında satılıyormuş.Yukardaki sanatçıların telefon numaraları bende var.ulaşmak isterseniz bana yazabilirsiniz.

4 yorum:

BONCUK HANIM dedi ki...

Çatal sanatı ne kadar ilginçmiş. Çok hoş ve orjinal. Ençok onlar ilgi çekmiştir heralde dimi? Tabii yakından görmek lazım.

Bitki Cadısı dedi ki...

ay çok ilginç çatal sanatını daha evvel uymamıştım ilginç çalışmalar varmış kermeste

manii dedi ki...

Gerçekten çatal sanatı çok ilginçmiş.Ebru çalışmalarıda çok güzel oluyor gelip görmek lazımmış bu kermesi hepinizin ellerine sağlık ...

Yelda dedi ki...

Ebruya hastayım, sayenizde çatal sanatınıda öğrenmiş oldum
Hepsi birbirinden güzel
Emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum