17 Şubat 2010 Çarşamba

1 Liraya ŞİFRE e-devlet uygulaması ve kapsama alanları

Aşağıdaki adresten bu maili aldım.bir bölümünü yayımlayıp kalanı için link vereyim dedim ama yazıyı bulamayınca tümünü buraya aldım.
Ben şimdi PTTye bir liralık şifremi almaya gidiyorum.
Bana bu maili yollayan haz®eti
http://www.hazreti.net/e de teşekkürlerimi yolluyorum

"1 Liralık Şifreyle Devlette Yapılabilecekler
Postaneden verilen 1 liralık şifre, vatandaşın hayatını değiştirecek. e-devlet projesi kapsamında alınan şifreyle, trafik işlemlerinden askerlik yoklamasına kadar her türlü başvuru internet üzerinden yapılabiliyor, sonuçları da aynı yoldan alınıyor.

Şifreyle türkiye.gov.tr ye girildiğinde hakkınızda açılan bir dava varsa, durumunuzu, nerede ve kim tarafından açıldığını öğrenebiliyorsunuz.

Böylece, mahkeme süreci, zaman ve iş kaybı ortadan kalkıyor. Sistemin yeni ve en önemli uygulaması ise, tüketici şikâyetleri.

Cep telefonundan buzdolabına her türlü şikâyet hakem heyetlerine internet üzerinden ulaştırılıyor. Şifre, herhangi bir PTT şubesinden nüfuz cüzdanı gösterilerek alınıyor.

PTT şubelerinden 1 lira karşılığında alınan e-devlet (Elektronik Devlet) şifresiyle vatandaşların, hakkında açılan bir hukuki dava var mı yok mu, varsa davanın taraflarını ve son durumunu internet üzerinden öğrenmeleri mümkün.

Şifre sahipleri uygulamayla, adliye koridorlarındaki uzun bekleyişten kurtuluyor. Şifre sayesinde; araç ve sürücü belgesi sorgulama, askerlik yoklama ve celp dönemi tercihi, SSK prim ödemeleri, varsa okuyan çocuklarınızın durumları dahil çok sayıda hizmeti internet üzerinden resmi olarak yapma imkanı sunuluyor.

e-devlet uygulamasında eklenen en son yenilik ise, tüketici şikâyetlerinin internet üzerinden resmi olarak yapılması ve sürecin yine internet üzerinden takibinin yapılıyor olması.

Böylece, tüketiciler her türlü şikâyetleri için il ve ilçelerde Tüketici Hakem Heyeti arama zorluğundan da kurtulmuş oldu.

Sanayi Bakanlığı yetkilileri, yeni uygulamayla tüketicilerin hak arama mücadelesi önündeki engellerin tamamen ortadan kalktığı bilgisini verdi.

Tüketiciler rahatlayacak

e-devlet uygulaması (www.türkiye.gov.tr) Aralık 2008'de başlatıldı. Sistemden faydalanmak için en yakın postaneden TC kimlik numarasıyla başvurup şifre almak gerekiyor.

Şifre aldıktan sonra sistem üzerinden yapacağınız başvurular, resmi işlem olarak kabul edilip işleme alınıyor. Başvuru sahipleri süreci de yine internet üzerinden takip edebiliyor.

Şifre kişiye özel olup, vekalet dahil hiçbir şekilde devredilemiyor ve sorumluluk kişiye ait oluyor. Ancak sistem birçok kolaylık sunmasına rağmen henüz tam olarak vatandaşlar tarafından anlaşılamadı.

Tüketiciler, günlük yaşamda giyimden cep telefonuna satın aldıkları ürünlerde, zaman zaman sorunlar yaşıyor. Vakit darlığı veya bürokratik işlemlerin çokluğu, tüketicilerin mağduriyetlerini de kabullenmelerine sebep oluyor.

Ancak, Sanayi Bakanlığı'nın e-devlet sistemi üzerinden kurduğu yeni sistemle kullanıcılar artık işini bırakıp veya evinden çıkarak il veya ilçelerdeki hakem heyetlerine gitmeden şikâyette bulunabilecek.

Dava süreci ve sonucu da aynı şekilde internet üzerinden izlenecek. Bakanlık yetkilileri, yeni uygulamayla tüketicilerin hak arama mücadelesi önündeki engellerin tamamen ortadan kalktığı bilgisini verdi.

Sistemin ikinci adımı olarak Tüketici Mahkemeleri'ne de internet üzerinden başvuru altyapısını oluşturmak. e-devlet sistemi, en çok trafik işlemlerinde kullanılıyor.

Sistemin en çok kullanım alanları: Araç ve sürücü belgesi ceza sorgulama, günlük hava tahmini, döviz kurları, mahkeme dava sorgulama, SSK hizmet dökümü, sürücü belgesi iptal sorgulama, ticarî araç ve vergi levhası sorgulama, askerlik yedeklik yoklama.

Sistem üzerinden birçok resmi kuruma başvuru yapılabiliyor, Sanayi ve Tarım bakanlıklarının kredi imkânları, destekleri sorgulanıp takip edilebilmekte.

haz®eti
http://www.hazreti.net/""

5 yorum:

YETENEK-SİZİN dedi ki...

bende ne zamandır alayım diyorum ama bi türlü gidip edinemedim şifremi

YILDIZ dedi ki...

Nalan Ablam çok sağol bilgilendirdiğin için hemen edinicem....

neduk dedi ki...

İyiymiş.Sağolasın.Biz de alalım.

haykırış dedi ki...

Sayın Nalan öğretmenim,
Evet Projenin ilk kullanıcılarındanım diyeceğim ama ne yazık ki sadece şifre alımında ilk sıradayım diyebiliyorum zira sanırım alt yapı henüz ilişkilendirilmemiş olacak ki devam eden davamın durumunu dahi gözlemleyemiyorum. Bize has uygulama diyorum şifre var ama sadece bakmakla yetiniyorum.
Şifre alıpta işlem yapamayan arkadaşlara bir ön bilgi mahiyetinde yazdım yani şifre almakla her şey bitmiyor alt yapı kurulmadığı müddetçede bir şey yapamıyoruz.
Sonsuz saygılarımla

banuca dedi ki...

Okuduğunda harika bir olay diyeceğin bir yığın proje sunuluyor ama iş faaliyete gelince daha tanıtımındaki gibi işleyenine maalesef rastlamadım:((