27 Haziran 2010 Pazar

Olağanüstü Hıyar


Yine maille gelen ilginç bir paylaşımla geldim.Resim de netten alınma

Bunları okuduktan sonra hıyara çok daha farklı gözle bakacaksınız!!!

Olağanüstü HıyarBir süre önce bu bilgiler "The New York Times" gazetesinde yayımlandı.1. Hıyar, günlük ihtiyacınız olan birçok vitamini içerir. Tek bir hıyarda Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B3, Vitamin B5, Vitamin B6, Folik Asit, Vitamin C, Kalsiyum, Demir, Mağnezyum, Fosfor, Potasyum ve Çinko ihtiva eder.


2. Öğleden sonra yurgunluk mu hissettiniz? Kahveyi, çayı, soğuk içecekleri bir taraf bırakın ve bir hıyar yiyin. Hıyar iyi bir B vitaminler ve Karbohidratlar kaynağıdır ve yediğinizde saatler sürecek yorgunluğunuzu kısa bir sürede ortadan kaldırır.


3. Banyo veya duştan sonra aynanızın buğulanmasından şikayetçi misiniz? Bir hıyar dilimini alıp aynayı ovun. Hem buğulanma yok olacak hem de pırıldayan bir aynaya ve nefis bir kokuya sahip olacaksınız.


4. Haşereler bahçenizi veya saksı bitkilerinizi mahvediyor mu? Bahçeniz için bir aluminyum tabağa (ya da aluminyum folyoya) hıyar dilimlerini koyup, ortada bir yere yerleştirin. Saksılarınıza ise birkaç dilimi toprağın üzerine yine aluminyum tabak veya folyo ile yerleştirin. Bütün mevsim haşerelerden kurtulacaksınız. Hıyardaki kimyasallar aluminyum ile etkileşerek insanların algılayamadığı ama haşereleri deli eden bir koku yayar ve onların ortadan kaybolmalarına neden olur.


5. Bayanlar, sokağa çıkmadan önce veya denize-havuza girmeden önce bir süreliğine selülitlerinizden kurtulmak ister misiniz? Sorunlu bölgelerinizi birkaç dakika süreyle hıyar dilimleriyle ovun. Hıyardaki fitokimyasallar derinizdeki kollajenlerin gerilmesini sağlar, dış tabakayı sıkılaştırarak selülitlerin görüntüsünü azaltır. Aynı şekilde kırışıklıklara da iyi gelir (özellikle de göz civarındaki).6. "Akşamdan kalma" sorununuzdan veya kötü bir baş ağrısından kurtulmak ister misiniz? Yatağa girmeden önce birkaç dilim hıyar yiyin ve ertesi sabah dipdiri, baş ağrısız kalkın. Hıyar, vücudun kaybetmiş olduğu gerekli besinleri takviye edici yeterli miktarda şeker, B vitaminleri ve elektrolitleri ihtiva ettiği için yediğiniz birkaç dilim sorunlarınızı hemen yok eder.


7. Özellikle diyet yapanlar, açlık dürtünüzü ortadan kaldırmak mı istiyorsunuz? Hıyar yiyin.


8. Evinizde ayakkabı boyanız mı kalmadı? Taze kesilmiş bir hıyar ile ayakkabınızı ovalayın. İçerdiği kimyasallar ayakkabınıza hem harika görünen bir parlaklık verir hem de deriyi su geçirmez hale getirir.


9. Evinizde bir kapı, pencere ya da benzer bir şey gıcırtı mı yapıyor? Bir dilim hıyarı alıp gıcırtı yapan yerlere sürtün (tabii sürtünme yapan yerlere, menteşenin dışına değil!!) gıcırtı gidecektir.


10. Kendinizi gergin, bitkin mi hissediyorsunuz (özellikle ders çalışan öğrenciler, yeni bebek sahibi olmuş anneler ve diğer herkes) ? Bir tas kaynar suyun içine bir bütün hıyarı ince dilimler halinde keserek koyun. Tası da bulunduğunuz odada uygun bir yere koyun. Hıyardaki kimyasallar ve diğer besinler kaynar suyun içine girince tepki gösterirler ve suyun buharı ile birlikte bulunduğunuz odaya yayılarak nefis bir aroma yayarlar. Bu aroma sizlerin tüm gerginliğini alarak sakin kişiliğinize dönmenizi sağlayacaktır. Özellikle öğrenciler bunu denemelidir.


11. Yemek yediniz (örneğin kebap) ve ağzınızdan kötü koku yayıyorsunuz. Bir hıyar dilimini alıp dilinizle damağınıza yerleştirin ve en az 30 saniye öyle tutun. Ağzınızda kötü kokulara neden olan bakterilerin fitokimyasallar sayesinde ölmesi nedeniyle bu sorundan kurtulmuş olacaksınız. (Soğan-sarmısak kokusu konusunda bir bilgi yok. Bunu da siz deneyin ve sonucu görün.)


12. Evyelerinizi, lavabolarınızı çevreye zarar vermeyecek bir şekilde temizlemek ister misiniz? Bir dilim hıyarı alıp temizlemek istediğiniz yeri ovun. Sadece yılların birikimi lekeleri kirleri temizlemekle kalmaz, ayrıca güzel bir parlaklık verir temizlediğiniz yere. Bunun yanında elleriniz de o temizlik malzemelerin verdiği zararlardan kurtulmuş olur.


13. Kalemle yazarken bir hata yaptınız ve hatayı silmek istiyorsunuz. Hıyar kabuğunu alıp yavaş ve nazikçe silmek istediğiniz yazıya sürtün. Boya kalemlerinde ve keçe kalem yazılarında da oldukça yararlı. (Bilirsiniz bazen çocuklarımız duvarlara yazılar yazar, resimler yaparlar. Onlarda da deneyebilirsiniz.)

11 yorum:

Ashley dedi ki...

hergün yeni şeyler duyuyoruz hangisine inanacağımızı şaşırdık artık of yaa . Güzel yazı nalan hocam

banuca dedi ki...

Yaaaa, hıyar deyip geçmemek lazımmış:))
Nalanım bu mail bana da geldi, tek tek denemeyi düşünüyorum, denersem sonuçlarını paylaşırım, hele önce hıyar alayımda şöyle irilerinden:)

MAYRI dedi ki...

İlginçmiş Nalan hanım.
Teşekkürler.
<:))

nalan dedi ki...

Ashleyciğim sen de dene bakalım,10.13.maddeler seni ilgilendirebilir.
Ben de ilginç buldum.Son zamanlarda yürüyen konuşan cinsleri nedeniyle aramın açıldığı bu zerZEVATla yeniden barışmaya karar verdim .
Sen dene Banucuğum ben de denedikçe paylaşırız.
Doğrularız .
Mayriciğim,senden gelen yararlı maillerin yanında lafı bile olmaz;beğendiğine sevindim.

nrhnmrl dedi ki...

Vay be bu hıyarda ne cevherler varmış da bizim haberimiz yokmuş kendisini tuzlayıp bir parça ekmekle yemeyi ve ya cacığını yemeye bayılırım
Teşekkürler Nalan abla

aysemmutfakta dedi ki...

ilginç geldi iznin olursa bloğumda bende yayınlamak istiyorum.sevgilerimle....

Niloş dedi ki...

Merhaba Nalan Hanım,
Oldukça faydalı bir bilgiyi paylaşmışsınız, teşekkürler..
www.sendepisir.com

neduk dedi ki...

Bak sen şu hıyara:))
Denenecek sonuçlar paylaşılacaktır.

ufuk dedi ki...

Harikaaaa.Çok teşekkürler Nalan'cığım....:)))))

n. ışıl karagöz dedi ki...

hıyara bak hıyara

Olcay dedi ki...

Hımm Teşekkürler..
Boya Badana Ustası